"Fildelare köper mer musik"
Nu visar en ny rapport att fildelare inte alls är boven i dramat.
- Man kan inte slå fast att fildelning minskar skivförsäljningen, säger Håkan Selg, forskare vid KTH.
"Sedan år 2000 har musikindustrin förlorat cirka 700 miljoner kronor på att skivförsäljningen i Sverige, som följd av piratkopiering och elektronisk fildelning, pekar nedåt", skriver den svenska musikindustrins branschorganisation Ifpi i ett pressmeddelande. - De undersökningar som vi har tittat på visar ett tydligt samband mellan nedladdning och minskad skivförsäljning, säger Ludvig Werner, styrelseordförande i Ifpi till Expressen.se. Men en ny rapport, som gjorts av det EU-finansierade projektet Musiclesson med deltagare från KTH och Uppsala universitet, visar att skivindustrin verkar ha fel. - Man kan inte entydigt slå fast att fildelning minskar försäljningen. I vissa länder har skivförsäljningen ökat trots att man har ett stort antal fildelare, säger Håkan Selg som ingår i projektet till Expressen.se.
Trovärdighet
Men Ludvig Werner hävdar att de undersökningar som Ifpi lutar sig mot är korrekta. - Många undersökningar har gjorts genom åren. De har kommit fram till andra saker än vad den som Musiclesson lägger fram, säger han. Tycker du inte att er trovärdighet hotas när det kommer studier som visar motsatsen till det ni säger? - Är det den här undersökningen som är den enda rätta? Vi vet att skivförsäljningen minskar och att det sker illegal nedladdning på nätet. Jag tycker inte att det är så svårt att det se hur det ligger till, säger Ludvig Werner.
Köper mer musik
Ifpi hänvisar till en undersökning som gjorts av sajten Lunastorm. Enligt Ifpi visar studien att 58 procent av killar och 54 procent av tjejer mellan 13 och 35 köper färre cd-skivor för att de laddar ned musik. Men i forskningsrapporten dras helt andra slutsatser. - När man frågar dem som fildelar om hur fildelningen påverkar deras skivköpande säger en majoritet av dem att det inte påverkar deras köpande, säger Håkan Selg. Forskningen visar dessutom att många fildelare faktiskt handlar mer skivor nu än de gjorde tidigare. - De säger att de har hittat nya musikgenrer genom fildelningen, deras allmänna musikintresse har då ökat och man har börjat köpa mer skivor, säger Håkan Selg. Även en ny undersökning från analysföretaget Mediavision tycks gå emot musikindustrins påstående, skriver Svenska Dagbladet. Studien visar att fildelare köper mer musik än de som inte fildelar. 14 procent av fildelarna har köpt nedladdningsbar musik mot 6 procent av de nätanvändare som inte ägnar sig åt fildelning.
Av Anna Kallenberg
anna.kallenberg@expressen.se









