Smugglade hundar sprider dödssmitta
Smittan sprids bland annat via bär och svamp i skogen.
Detta är ett rent katastrofläge. Situationen för den svenska folkhälsan kan radikalt förändras, säger Johan Beck-Friis, Veterinärförbundet.
Paris Hilton och Britney Spears har gjort raserna chihuahua och mops extremt populära i Sverige. De svenska legala uppfödarna har inte en chans att möta efterfrågan. Därför har rena hundfabriker uppstått i exempelvis Polen, Litauen, Rumänien, Slovakien och Slovenien områden med ett stort antal rabiesfall.
Vaccineras inte
Dessa hundar, oftast av raserna chihuahua och mops, har inte vaccinerats, ingen har kollat om de bär på smitta. Valparna körs flera hundra mil till Sverige och övriga Västeuropa. Smugglarna betalar cirka 500 kronor per valp, i Sverige säljs de via Blocket och andra sajter för cirka 15 000 kronor. Smugglingen är betydligt mer lönsam än knarksmuggling. Cirka 20 insmugglade hundar per år brukar upptäckas i Sverige. Myndigheterna befarar nu att antalet kan vara över 10 000 bara under de senaste sex månaderna.
Dödliga smittor
Johan Beck-Friis, Sveriges Veterinärförbund, säger till Expressen: Den smitta hundarna kan föra med sig är både rabies och dvärgbandmask. Båda sjukdomarna är dödliga för människan och det kan radikalt förändra situationen för folkhälsan i Sverige. Får dvärgbandmasken fäste i Sverige går det inte längre att äta bär, svamp och grönsaker direkt från naturen. Johan Beck-Friis säger: Dvärgbandmasken sprider sig via ägg som hamnar i naturen med hundarnas avföring. Äggen sprider sig på bär och svamp som människan stoppar i munnen.
Från rabiesområden
Masken bygger sedan bo i människans lever, stora blåsor bildas och dessa spricker. Tillståndet blir då livshotande för människan. Många av hundfabrikerna finns i starkt rabiessmittade områden. Om en människa smittas av rabies från en hund blir följden hjärninflammation och mentala störningar, bland annat raseriutbrott. Förlamningar, kramptillstånd och svårigheter att svälja är vanliga symtom. Personen dör inom två veckor.
Fakta rabies
Rabies, även vattuskräck, är en allvarlig virussjukdom som överförs via saliv vid djurbett (fladdermus, räv, varg, tvättbjörn, men oftast hund eller katt). Inkubationstiden, tiden mellan smitta och symptom, kan vara fem dagar till ett år, typiskt runt en månad. Inom den tiden kan man ännu vaccinera. Smittan söker sig längs nervbanorna till centrala nervsystemet, vid bett i näsan är det mer brådskande än vid bett i till exempel tår.Fakta Dvärgbandmask
Det finns två sorters dvärgbandmask. Båda kan infektera hundar och katter, som i sin tur kan föra smittan vidare via maskägg som följer med avföringen ut i det fria. När dvärgbandmasken finns i hunden eller katten kan den behandlas med ett avmaskningsmedel specifikt mot dessa maskar. Noggrann avmaskning av djur som varit ute och rest är mycket viktigt för att bibehålla friska svenska hundar.Så ser du om din hund blir sjuk
Om din hund drabbats av rabies kan den få humörsvängningar förändrat beteende, aggressivitet, svårigheter att svälja, tugga fradga. Misstänker du att din hund smittats av rabies bör du tänka tillbaka om det finns ett sannolikt smittotillfälle. Rabies smittar vid djurbett men är ännu mycket ovanligt i Sverige och nordvästra Europa. En hund som är smittad med den fruktade bandmasken visar inga symptom, men kan smitta en människa. Bandmasken angriper levern och det är dödligt farligt. Misstänker du att din hund fått dvärgbandmask bör du kontakta veterinär.
Av Ingvar Hedlund
ingvar.hedlund@expressen.se










