Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3

Maud Olofsson: Blir svårare att rädda Saab

Maud Olofsson är inte säker på att det går att rädda Saab.
- För varje dag som går så är det allt svårare, säger hon till TT.
Läs också
29 november 2009 Bröderna som tror på Saab 28 november 2009 Trollhättans grannkommuner kör inte Saab 28 november 2009 Trollhättans kommun satsar inte på Saab 27 november 2009 "Glöm Geely - de kan inte köpa ens Volvo själva" 26 november 2009 Saabchefen kritisk mot regeringen 27 november 2009 Därför lever Saabs hopp 27 november 2009 Jan-Erik Berggren: En tuff resa väntar för Saab 26 november 2009 Trollhättan: staden som aldrig ger upp 26 november 2009 Fortsatt kinesiskt intresse för Saab 26 november 2009 Saab-handlarna om framtiden 26 november 2009 Trollhättan - staden som inte ger upp 26 november 2009 Lennart fick komma tillbaka mitt i krisen 26 november 2009 Jan-Erik Berggren: Döms ut - men det finns en sista chans 26 november 2009 Regeringens svar på krisen: Skickar samordningsmän 26 november 2009 Uppgifter i natt: Nu vill bank köpa Saab 25 november 2009 8 000 jobb kan försvinna 25 november 2009 Fler artiklar om Saab-krisen 25 november 2009 Reinfeldt: "Välfärdens pengar ska inte bygga bilar" 25 november 2009 Expressens motorexpert chattade med läsarna 25 november 2009 Koenigsegg i Trollhättan: "Såg fram emot att jobba med Saab" 25 november 2009 Maud Olofsson: Finns inte på kartan att staten går in 25 november 2009 Vad tycker du om avhoppet och Saabs framtid? 25 november 2009 Kineser ser över alternativen 25 november 2009 Åke Lundgren: Ta det som en väckarklocka 25 november 2009 Nu börjar deras kamp för familjen 25 november 2009 Lars Lindström: Nu drömmer Trollhättan om vindkraftverk 25 november 2009 Karl Henrik Sax: Inte helt kört 25 november 2009 Maud vägrar svara på frågor 25 november 2009 "Det är kört för Saab - GM lägger ner" 25 november 2009 Jan-Erik Berggren: De var en bluff om vi ska vara ärliga 25 november 2009 Därför hoppar de av Saab-affären 25 november 2009 Då avgör GM Saabs framtid 24 november 2009 Koenigsegg ger Saab två månader 24 november 2009 Ritva, 47: "Jag är helt tom" 24 november 2009 Regeringen hoppas på lösning 24 november 2009 Fackordföranden: Det kom väldigt oväntat 24 november 2009 Saab: Vi visste inget 24 november 2009 General Motors besvikna 24 november 2009 Koenigsegg drar sig ur Saab-affären

Affären misslyckades därför att Koenigsegg inte hade tillräckligt med kapital och uthållighet, enligt näringsminister Maud Olofsson. Regeringen hade emellertid inte kunnat påskynda processen menar hon.

Var det då fel att satsa på en för kapitalsvag part?
- Det är inte vi som har fokuserat på dem, det är GM som valt ut Koenigsegg att köpa det här bolaget. Sedan har vi försökt ställa upp med de verktyg vi har och vara väldigt proaktiva under den här processen, säger hon till TT.

Är det inte ett misslyckande för regeringen om ett så starkt varumärke riskerar att gå under?
- Det är inte regeringen som äger varumärken. Däremot är det regeringens vilja att vi ska ha en stark fordonsindustri i Sverige, men vi har varit väldigt tydliga med att vi inte tror att det skulle stärka varumärket om staten äger bilföretag. Det kommer att krävas väldigt kapitalstarka ägare om det ska lyckas.
Regeringen fortsätter nu att ha kontakt med GM. Olofssons intryck är att de inte har gett upp hoppet än.
- Och om man hittar en ny köpare så kommer vi att ha kontakt med den precis som vi hade med Koenigsegg.

Staten ska inte vara helägare, sade du. Betyder det att ni kan vara delägare?
- Nej, vi vill inte äga fordonsfabriker. Det är inte vårt expertområde.
Frågan om hur lång tid det tar innan det kommer besked om det går att rädda Saab hänvisar Maud Olofsson till GM.

Går det att rädda Saab?
- Det kan jag inte svara på. För varje dag som går så är det allt svårare, men jag lutar mig mot vad GM sade i går kväll, att de inte har gett upp hoppet, säger hon till TT.

Av Josefine Elfström
josefine.elfstrom@
expressen.se

Publicerat 25 november 2009
Uppdaterad 25 november 2009
Tyck till
Det finns 15 kommentarer på artikeln
Logga in och kommentera
Du är inte inloggad!
Logga in till höger
Regler för kommentarer

Självklart skall inte skattepengar gå till att hålla icke bärkraftiga företag under armarna.

Nej det är klart att lilla Sverige kan inte ha två bilmärken..det är stormaga..och flygplansindustri..Andra nordiska länder småler åt Sveriges storhetsvansinne. Nu är det ju skapat för att ge folk arbeten..och på såt sätt varit framgångsrikt. Saab har varit en färgklick..jag hoppas att någon köper Saab. För att rädda arbetskraften i Sverige. Våra politiker kommer inte att rädda Saab..det förstår vi..
Nu får Sverige stå med mössan i hand. Sluta att ta utländska lån för att dela ut miljarder utomlands. Miljarderna måste stanna i Sverige nu ett tag..

Allt i industriväg lever inte för evigt. Obetydliga bilmärken i världen försvinner och nya kommer. Socialisterna som tycker att staten ska satsa pengar för att upprätthålla livet på ett dödsdömt företag är ju inte tillräkneliga. Och dessa människor ska aspirera på att styra landet, herregud!
(SAAB är heller inget att sörja som bil)

Att vara näringsminister är väl inte att säga NEJ till höger och vänster..det är väl att driva näring för landet på bästa sätt. Så frågan kvarstår. Vad är Maud expert på? Bortsett från att skylla ifrån sig..där är alla politiker experter. INte minst ministrar..VAD är Maud EXPERT PÅ?

Maud Olofsson handlar helt rätt. Staten skall INTE äga företag och absolut inte bilfabriker. Våra skattepengar skall INTE sättas in i företag med förluster i ett flertal år. Sossarna skall vara jäkligt tacksamma att staten inte gått in i SAAB. Det hade brakat åt he..vete.
Det är GM som äger SAAB och det är på deras bord besluten ligger, inte hos Olofsson. Att det skall vara så svårt att begripa det.

"våra" politiker har i stort raderat ut vårt lantbruk i Sverige..Nu ser man resultatet..nedlagda byar..gårdar..tomma hus överallt..skolor läggs ned..affärer slås igen..företag flyttar för det finns ingen arbetskraft..Ja, inte ser jag mycket våra politiker gör som är samhällsgott. Sänka skatter skapar inga nya arbeten. All kunskap om jordbruk försvinner och annan kunskap också. Allt som skall ske skall tydligen ske i stora städer..där slummen växer sig allt starkare..och utslagningen. Frisk luft kommer väl att säljas på burk..stackars människor..

Maud Olofsson är Näringsminister..Vad innebär det att vara Näringsminister? Vilket område är det hon skall vara chef för..expert för..Någon som vet? En En näringsminister är en minister som är chef för näringsdepartementet/näringsministeriet/näringsavd- elningen.

Det här är ingen svensk kris utan en global finanskris som drabbat alla världens biltillverkare hårt. Samtliga regeringar har gått in och stöttat sina fordonsindustrier. Om det kan man tycka vad man vill, jag tycker inte om det MEN det enda som räknas är att den svenska regeringen som ENDA regering valde att INTE göra det. Facit har vi nu: Volvo blir kinesiskt och Saab läggs ned samtidigt som alla andra länders fordonsindustrier består. Som ringar på vattnet med ett försvagat underleverantörsnät så kommer resten av fordonsindustrin i form av Scania och Volvo lastvagnar att försvinna om några år. Därmed är största exportnäringen utraderad. Det är oerhört fint att Maud inte är för statliga stöd, vi noterar då att de inte verkar gälla hennes son vindsnurreföretag som får stora subventioner och där hon som bekant lovat att "göra allt för att skynda på processen". Det här handlar inte om partipolitik, avindustrialiseringen av Sverige är en röd tråd genom alla riksdagspartier.

Ni som klagar så att det inte ær ett bra føretagsklimat i Sverige, trotts detta har vi lyckats skapa några av de allra størsta føretagen i værlden. Ta då ett land som USA som borde vara rena paradiset før føretagare hur ser det ut dær?

Moudan det här är inte det första som du har klantat till,du kanske skulle trappa ned på din arbetstid (24tim/dygn)så du kan hålla fokus på det du ska göra.
1 2 Nästa
För att anmäla ett inlägg, klicka på Anmäl inlägg
 

BLOGG

Thomas MattssonChefredaktör Expressen

PARLAMENTET

Ska preskriptionstiden för mord slopas?
Ja
Nej
Allt om BarnSveriges bästa Schulman-bloggNinnis "Dagarna"

BLOGG

Hälsobloggenmed Anna Ottosson
Allt om BarnInnan du fannsOm hur livet var och vad som hände.

BLOGG

Anna BäsénMedicinbloggen

BLOGG

KändiskollenDet senaste från bloggar och twitter

BLOGG

Lotta GröningKrönikör