Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3
Norske mångmiljonären Bård Eker äger 49 procent av Koenigsegg och har pekats ut som en stor Saab-entusiast och i flera intervjuer under hösten har han sagt att hans dröm är att köpa Saab.

Jan-Erik Berggren: Ur askan in i elden

Från General Motors till Koenigsegg.
Ur askan i elden.
Saabs framtid blir oerhört tuff.
Tror du att Koenigsegg kan rädda Saab ur krisen?
Ja
Osäker
Nej

Det ser ut att bli Saab-entusiasternas favorit Koenigsegg som inleder slutförhandlingar med Saab-ledningen, General Motors och den svenska regeringen.
För min källa inom General Motors kom beskedet som en chock.
- Va? Det kan inte stämma, de var helt ute ur leken för flera veckor sedan, kommenterar källan med god insyn i GM:s verksamhet.
- De har inte pengarna som krävs.

Allt tyder på att
General Motors har panik och gör allt för att bli av med Saab så snabbt det bara går.
Paniken kommer sig också av att Saab snart har slut på pengar. Saab bränner i dag cirka 200 miljoner kronor i veckan och dagskassan på en miljard minskar snabbt.
Enligt mina källor har flera andra budgivare tvingats bort. General Motors har plockat bort alla framtida konkurrenter och den svenska regeringen vill inte sälja till någon amerikansk bank som går GM:s ärenden.
I den bästa av världar är Koenigsegg en perfekt ny ägare. Svensk - om än med starkt norskt inslag - innovativt, teknikorienterat och med ett starkt eget varumärke.

Allt det här
har Saab-folket på olika internetforum debatterat om i månader. För dem är Koenigsegg som en våt dröm.
Men det är dags att vakna upp.
Att pyttelilla Koenigsegg ska ta över Saab är ekonomiskt helt orealistiskt. Ett företag med drygt 100 miljoner i omsättning ska göra en affär som lär handla om mellan fem och tio miljarder kronor.
General Motors säljer Saab för en krona - på papperet. Men de stora kostnaderna kommer i framtiden. Att få i gång tillverkningen av nya 9-5. Att snabbt fixa till dagens 9-3 och att bygga 9-4X i Mexiko.
Oavsett hur stor och hur rik gruppen bakom Christian von Koenigsegg och Bård Eker är så blir det en tuff och oviss framtid för alla Saab-arbetare i Sverige.

Första hindret blir
att övertyga den svenska regeringen om att ställa upp på garantier om ett lån i europeiska investeringsbanken, EIB, på fem miljarder kronor. När Volvo Personvagnar sökte ett liknande lån krävde regeringen att Volvo pantsatte fabriken i Torslanda. Samma krav kommer att ställas på Saab.
Men som motorjournalist går det förstås inte att bortse från charmen med en Koenigsegg-inspirerad ny småbil från Saab.
Klarar Koenigsegg /Saab de fem första åren så kan det gå.

Av Jan-Erik Berggren
jan-erik.berggren@expressen.se

Publicerat 12 juni 2009
Uppdaterad 12 juni 2009
Tyck till
Det finns 40 kommentarer på artikeln
Logga in och kommentera
Du är inte inloggad!
Logga in till höger
Regler för kommentarer

Hur kan någon överhuvudtaget tro att denna konstelation skulle kunna rädda SAAB enfaldigt...

Koenigsegg!!!
Killen bestämde sig för att bygga bilar när han såg "bollibompa"på TV - Han gör det tjänar pengar - vilket driv!
Kineser, kolla auktioner på nätet KVD, hela stora satsningen i Kalmar, Fanderdun, har "kronjack"tagit hand om. Vad lovade kineserna"minst 1000 nya jobb - hahaha, just de nu skrattar de hela vägen till banken!!!!
Hellre en kille som vill och visat att han kan än någon som"lovar runt och håller tunt"

Ett par ord till Maud(eraten) Olofsson ÖPPNA PLÅNBOKEN NU på måndag kan det vara försent

Vi lever i en global värld , med biltillverkare över hela världen !
Och alla har problem....Stora problem !
En överkapacitet !! på nya bilar som ingen vill ha !
Koenigsegg och dess investerare kommer föga få upp försäljningen av "vanliga" nytillverkade bilar globalt genom denna affär.
Möjligen får Koenigsegg nytt kapital .. för att öka sin tillverkning av redan befintliga lyxbilar som bara ett fåtal kunder kommer att ha råd och intresse av att köpa.
Sen kan man hamna i ett läge då en eller fler investerare drar sig ur och väljer att inte pumpa in mer pengar i det nya bolaget.
Vad händer då ! ..... tänker jag




Köpare efter Koenigseggs blir Carl-Philip på taket !

Det osar katt ända hit.
Nu blir nog Maud Olofsson grundlurad liksom vi skattebetalare

Koenigsegg!!!
Killen bestämde sig för att bygga bilar när han såg "bollibompa"på TV - Han gör det tjänar pengar - vilket driv!
Kineser, kolla auktioner på nätet KVD, hela stora satsningen i Kalmar, Fanderdun, har "kronjack"tagit hand om. Vad lovade kineserna"minst 1000 nya jobb - hahaha, just de nu skrattar de hela vägen till banken!!!!
Hellre en kille som vill och visat att han kan än någon som"lovar runt och håller tunt"

Ett par ord till Maud(eraten) Olofsson ÖPPNA PLÅNBOKEN NU på måndag kan det vara försent

Hej Klurifax, kul att vi är överens. Undrar hur många som kollat upp Bård Eker på nätet. Hans nätverk verkar INTE tyda mot att han skulle ha några miljardärer bakom sig. Att Mexicofabriken skall få vara kvar, vilket Eker antyder när han säger att Saab inte skall styckas upp. Uppgifter som läckt från förhandlingarna ger GM medbestämmande/inflytande/? över verktygsaffären med Opel samt just Mexicotillverkade Saabbilar. Var hittar Bård miljarderna? Verkar mer som GM försöker komma åt skattepengar bakvägen.

Intressant i sammanhanget är att det går 5 Cristiano Ronaldo på ett SAAB.. Ibland undrar man hur marknaden resonerar, kommer ni ihåg Tulpan övningen i Holland på 1600-talet?..

Vad barnligt att folk tror på detta

Postat av Norah 59 den 12 jun 2009 kl 18:26
men vi är överrens... gm försöker komma åt pengarna genom att manipulera staten med hjälp av bulvaner som inte för ett ögonblick avser att driba saab vidare .. förmodligen sälja vidare innan de ev. lånade pengar man hoppas på tar slut eller låta det gå i putten ngt senare ... marknaden sorterar hela tiden företag .. överlevare o icke .. stater o andra spelare fördröjer bara det oundvikliga .. naturligtvis med olika avsikter.. resultatet blir dock alltid detsaama .. konkurs
1 2 3 4 Nästa
För att anmäla ett inlägg, klicka på Anmäl inlägg

IDOL 2009

Vem är din favorit i "Idol"?
Tove
Calle
Erik
Reza
Mariette

BLOGG

Thomas MattssonChefredaktör Expressen

PARLAMENTET

Ska äldre ha laglig rätt att bo ihop?
Ja
Nej
Bör kamphundar förbjudas?
Ja
Nej
Allt om BarnSveriges bästa Schulman-bloggNinnis "Dagarna"

BLOGG

Anna BäsénMedicinbloggen

BLOGG

Hälsobloggenmed Anna Ottosson
Allt om BarnInnan du fannsOm hur livet var och vad som hände.

BLOGG

Lotta GröningKrönikör