Moderaterna fortsätter att backa
Mest ökar socialdemokraterna som ökat sitt stöd med 1,3 procentenheter sedan föregående mätning, skriver TV4 Nyheterna på nätet.
- Sossarna har bottnat nu och är på väg upp, säger statsvetaren Stig-Björn Ljunggren.
Undersökningsinstitutet Novus fjärde mätning av partisympatierna inför EU-valet backar moderaterna mest av alla partier. Om det var val i dag skulle 20,2 procent rösta på moderaterna vilket är en minskning med 2,1 procentenheter sedan föregående mätning, skriver TV4 Nyheterna. Socialdemokraterna däremot ökar sitt väljarstöd och skulle få 30,4 procent av rösterna vilket är en ökning med 1,3 procentenheter. Andra partier som svagt ökat sitt stöd är Junilistan, Piratparitet och Centern medan Vänsterpartiet och Miljöpartiet backar något.
"S har bottnat"
Det har tidigare spekulerats i att turbulensen kring LO:s ordförande Wanja Lundby-Wedin skulle kunna minska stödet för socialdemokraterna och skada partiets mobiliseringen inför EU-valet. Men så tycks alltså inte vara fallet.
- Sossarna har bottnat nu, och de som rymt på grund av Wanja har redan gjort det. De har legat i rännstenen, men de är på väg upp igen, säger Stig-Björn Ljunggren.
Att moderaterna backar ser han som ett tecken på att partiet saknar bra kandidater.
- Flera som lanseras har ju redan suttit nere i Bryssel och främst utmärkt sig genom att rösta lite konstigt. De saknar profiler, har ingen fråga att driva och saknar dessutom knorr. Det är ett underbetyg för Moderaterna som under EU-ordförandeskapet också borde vilja ha det här viktiga uppdraget, säger Stig-Björn Ljunggren.
Av Anna Lindström
anna.lindstrom@expressen.se




