Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3
BESTÄMD. Maud Olofsson stänger dörren för nya punkter till höstens proposition.

Maud kör över sitt eget parti

Maud Olofsson har lyssnat färdigt på oppositionen i centerpartiet. Nu stänger hon dörren för fler uppgörelser om FRA - ett besked som skakar de interna kritikerna. - De har fått in just de förändringarna som de har efterfrågat, säger centerledaren.
Fakta

Tilläggen som FRA-kritikerna redan fått igenom
Datainspektionen ska följa FRA:s verksamhet ur ett integritetsskyddsperspektiv fram till kontrollstationen 2011. En referensgrupp knyts till datainspektionen.
Även en parlamentarisk integritetskommitté ska följa verksamheten under samma period. Kommittén ska kunna utse ett integritetsskyddsombud.
En ny domstolsliknande nämnd ska pröva tillstånden för signalspaning. Nämnden ska också fatta beslut om det finns skäl att spana på en viss person. Regeringen måste dessutom ta hänsyn till integriteten när den fattar beslut om inriktningen av signalspaningen.

I går gav försvarsminister Sten Tolgfors ett tydligt besked till Expressen: det blir inga fler integritetsstärkande inslag i höstens tilläggsproposition än de kompletteringar som redan presenterats.
Nu ansluter Maud Olofsson till den linjen.
- Vi har kommit överens om de här tio punkterna, och det står vi fast vid. De tio punkterna gäller, säger centerledaren när Expressen träffar henne på regeringens sommarfika i Rosenbad.


Stänger dörren

Därmed stänger också hon dörren för tunga centerpartister som Stockholmsledaren Per Ankersjö och riksdagsmannen Fredrick Federley, som arbetar med att lägga fram fler punkter till höstens proposition.
Men kritikerna nöjer sig inte med det beskedet.
- Det är olyckligt. Jag delar inte hennes åsikt, att vi har fått vad vi vill för att känna oss nöjda, säger Per Ankersjö.
Han vill nu träffa någon i partiledningen för att höra vad de har att säga.
- Än så länge har vi inte fört fram några konkreta krav. Men man vill ju inte få en sådan respons när vi väl gör det, säger han.
Fredrick Federley har precis kommit hem från en resa till Kazakstan och blir förvånad över både försvarsministerns och Maud Olofssons ovilja att diskutera frågan.
- Vi förväntar oss ett samtal med departementet, något annat har vi inte hört. Om inte, så kan de väl höra av sig och säga att nu stänger vi dörren och det förs inga mer diskussioner, säger han.

Finns hopp

Men mitt i mörkret för FRA-kritikerna finns det ett litet ljus. Statsminister Fredrik Reinfeldt är inte fullt lika kategorisk som sina allianskollegor om tilläggspropositionen.
- Vi beskriver saker som vi vill göra, men de måste också faktiskt utformas. Det arbetet är inte färdigt än, säger han.

Av Karl-Johan Karlsson
karl-johan.karlsson@
expressen.se

Av Karin Eriksson
karin.eriksson@
expressen.se

Publicerat 4 juli 2008
Uppdaterad 4 juli 2008
Tyck till
Det finns 130 kommentarer på artikeln
Logga in och kommentera
Du är inte inloggad!
Logga in till höger
Regler för kommentarer

Vad jag menar är att om Ni fortfarande står och gör ingenting, så KAN NI INGENTING GÖRA SEN ,its tolate !!
Och jag är ingen dommedagsprofet, jag bara säger min mening så har jah växt upp, hur skall NI växa upp??
Älskar expressen som gjorde det möjligt att protestera och väcka uppståndelse. Expressen är annars en "blå" tidning.
Men denna gången har dom iallfall agerat rätt!!

Moud säger att hon vill ha arbetsro, regeringen har bestämt om sina beslut. Jag tycker att hon ska gå tillbaka då hon började sin politiska karriär, då var hon en förenings vän och talade om den enkla bondens livsvillkor, en bondmora.
Sen tog det fart då makten hägrade, dubbla löner och nästan en tredje lön. En fråga, du som har makten ska en arbetare tredubbla sin lön, oavsett om det är några timmar på olika befattningar . Man kan inte jobba 3 gånger 8 timmar om dygnet eller hur.
Förklara vad du menar med bra politik och demokrati.


Gå in på regeringens hemsida och kolla deras utbildningsbakgrund så förstår ni varför de beter sig som de gör

Men det är hon väl knappast ensam om????

Ehh med en egen "krimskrams"affär, eller något liknande, (OBS inget ont om kvinnliga egenföretagare som är starka nog att driva sina egna företagsideér) hade hon väl knappast fått frottera sig med alla dessa 4 likasinnade som nu enl. vår försvarsminister, redan fattat ALLA nödvändiga beslut inför höstens "omröstningar".
Hon hade heller antagligen inte kunnat kvittera ut en partiledarlön, om hon stannat i ICA koncernen.
Livsvillkoren för "Svenssons", dessa lämnade hon gladeligen som en dålig eftersmak, samma ögonblick hon fick makten att sparka nedåt.

Jo nog är detb så att det är fler som står till vänster i politiken som har högskola som bakgrund. Har man varit hemifrån och studerat har man fått bredare perspektiv på livet. Bönder och som Maud har levt i ett reglerat samhälle där bönder har statsstöd för sin avsättning, hon har jobbat på ICA. Sen pratar hon om att kvinnor ska bli företagare, det brukar bli inom omsorg eller att ha en krimskramsaffär vilket inte ger en inkomst att leva på. Varför satsade hon inte på det själv. Hon vet väldigt lite om livsvilkoren från den miljön hon kommer. Antalet F-skattesedlar är inget mått på välstånd. Gnosjöregionen har med många egna företag har det inte bättre än andra kommuner. Hon snackar utan veta.

.
Klart att hon inte ska ändra vinnande verktyget FRA-lagen.

Alliansen kommer att ha kontroll på alla motståndare och se deras strategier.

Det blir som i Zimbabwe, valet blir med en kandidat.
.

YNKLIGT! Att politiker kan sjunka djupt,det har jag förstått, men aldrig kunde jag tro att vi plötsligt skulle göra som bl.a. "STASI" i forna DDR. Tänk vilken galla svenska politiker har öst över stater som kartlagt sina medborgare, nu ska vi göra detsamma och då är det helt rätt!

Vad säger Beatrice Ask om FRA?
Sade hon ngt?

Jag skulle gärna se en journalist på justitieministerposten, denna yrkeskategori är absolut vida mer utbildad och lämpad som JM än dessa individer som suttit av JM stolen nu sen många är som jag ser som rena amöborna..
Idag har föresten Laila Freivalds namnsdag "Ni ska passa er, Ni ska akta er" kommer ni ihåg henne justitieminister Laila Freivalds fick anfall hotade journalisterna i trappan, hytte med fingret när Freivlads gjort fastighetsaffärer hon lagstiftat om att medborgarna inte fick göra....
Vilken justitieminister gud så pinsamt/kränkande vara skattebetalare då, vilket råttpack vi alltid fått som JM...vad har VI gjort för illa?
Alliansen överens om ändrad FRA-lag Kompromissen om FRA-lagen har nu blivit lagtext På måndagen gick den ut på remiss till myndigheter. DISKUTERA!
Vad tycker du om den ändrade FRA-lagen?
Bättre än den förra.
Bra!
Jag gillar den inte.

FRA-LAGEN

Birgitta Ohlssons make lämnar politiken Mark Klamberg: "Av det som har framkommit kring FRA-frågan är jag inte nöjd."
Är ändringarna i lagen tillräckliga?
Ja.
Nej.
LÄS MER: EXPRESSEN.SE/FRA-LAGEN Läs mer om FRA-lagen på Expressens specialsajt.

BLOGG

Thomas MattssonChefredaktör Expressen

PARLAMENTET

Ska preskriptionstiden för mord slopas?
Ja
Nej
Allt om BarnSveriges bästa Schulman-bloggNinnis "Dagarna"

BLOGG

Hälsobloggenmed Anna Ottosson