Elitsoldater misstänks ha köpt sex
Försvaret utreder nu misstankarna om att medlemmar i specialförband köpt sex under ett EU-uppdrag i Afrika.
- Det finns sådana uppgifter. Jag tar fram material och undersöker om det stämmer, bekräftar generallöjtnat Anders Lindström för Expressen.
ÖB Håkan Syrén beslutade att tillsätta utredningen efter att tortyrskandalen avslöjats. Då framkom också uppgifter om påstådda grova missförhållanden inom specialförbanden. En av dessa uppgifter var misstänkarna om besök hos prostituerade.
Anders Lindström vill inte diskutera vilka konkreta misstankar som framförts eller säga något om det närmare omständigheterna.
- Jag genomför en bred utredning om bland annat ledarskap, kultur, sekretessnivåer och påstådda olika rykten som förekommit i massmedia, säger Anders Lindström.
Skaffade "lokala flickvänner"
Välinformerade källor uppger för Expressen att rykten om att specialförband utnyttjat prostituerade funnits sedan hösten 2006.
- Det har talats om att man skaffade sig så kallade lokala "flickvänner" som fick "presenter", säger en person.
- Jag har hört att man talat om det sinsemellan bland officerare hemma i Sverige, säger en annan källa.
"Rena semestern"
I juni 2006 skickade EU, efter beslut av riksdagen, ett svensk specialförband till Libréville i den västafrikanska staten Gabon, grannland till Demokratiska Republiken Kongo. Svenskarna placerades i Libréville tillsammans med franska specialförband, precis som under Operation Artemis i Kongo tre år tidigare.
Insatsstyrkan i Gabon skulle ligga i beredskap under fram till november för att kunna rycka ut om oroligheter bröt ut i Kongo i samband med ett val.
Insatsstyrkan gjorde under vistelsen i Gabon en snabbinsats och låg sedan större delen av tiden i beredskap.
Det fanns också tillfällen när man hade lägre beredskap och var lediga och kunde gå ut och roa sig.
- Det var under vissa perioder rena semestern, säger en källa till Expressen.
Svenskarna var aldrig indragna i strider under sitt uppdrag i Gabon.
Bodde på lyxhotell
Svenskarna ska ha bott på ett hotell i Gabons huvudstad Libréville, beläget vid Atlanten och nära till stadens hektiska nöjeskvarter Quartier Louis.
Om misstankarna bekräftas är det enligt militära bedömare ett allvarligt brott både mot svensk lag, men också mot de internationella regler som styr hur utländska förband ska agera. Den som ertappas blir dessutom åtalad och dömd i Sverige enligt svensk lag även om det skett i utlandet. Om misstankarna bekräftas slår det hårdare mot specialförbanden än mot andra förband.
Kan äventyra säkerheten
Specialförbandens verksamhet omgärdas av så kallad kvalificerad sekretess. Regelverket för all särskilt hemlig verksamhet och personal är att i alla sammanhang undvika kontakt med prostituerade eftersom det kan äventyra både förbandets och den enskildes säkerhet.
Anders Lindströms utredning ska vara klar före sommaren.
Av Micke Ölander
micke.olander@expressen.se













